От: Дария Пешева
Необходими продукти:
- 7 л. прясно мляко;
- 10 -12 ч.л. кисело мляко за подкваска.
*мерки и количества
Начин на приготвяне:
Рецептата е от баба ми Даша от с. Търнава, която казваше, че това мляко е най-вкусно и е по-трайно, защото гърнето изсмуква водата.
За да е вкусно и гъсто киселото мляко, необходимо е прясното мляко да е пълномаслено и домашно.
В гърнето, в което се подквасва трябва да не е правено или готвено друго освен мляко. Ако е ново се изкисва добре с топла вида и хлебна сода. След това на много бавен огън се поставя да поври с чиста вода за няколко минути.
(Гърнето винаги се слага на студен котлон и после на ниска степен, като постепенно се увеличава степента, но никога докрай.) Според обема на гърнето (моето е 3,8 л.) докато кипне отнема няколко часа.
След това, ако все още има фабрична миризма процедурата се повтаря и гърнето се оставя на въздух да се премахне всякакъв мирис. От тук нататък, това гърне се ползва само за мляко.
Подкваската, ако е от домашно мляко, на 1 буркан (800 мл.) се поставя по 1 ч. л. от нея, но ако е купено – повече.
Прясното мляко се загрява до 85-90 градуса. (Мери се с чист термометър).
След това се охлажда до 42-40 градуса.
Подквасата задължително трябва да е със стайна температура и да е престояла на въздух поне 8 часа (това помага да се развият бактериите). Разбива се добре и на тънка струя се излива в тенджерата с прясното мляко и се разбърква хубаво.
След това се налива в гърнетата.
Температурата вече е около 35-38 градуса.
Гърнетата се затварят. Поставя се върху мека хавлиена кърпа и се увиват добре. Покриват се с вълнени покривала и след 4 часа са готови.
Поставят се и се съхраняват в хладилник.