От: Сузи Исмаилова
Необходими продукти:
- портокалови резенчета;
- малко захар.
За блата:
- 3 белтъка;
- няколко капки портокалов сок;
- 50 гр. захар;
- 1 жълтък;
- 1 с. л. олио;
- 1 ванилия;
- кората на ½ портокал (настъргана);
- щипка сол;
- 3 с. л. брашно;
- 1 с. л. какао;
- 50 гр. орехи (смлени).
За шоколадов мус:
- 3 жълтъка;
- 1 яйце;
- 60 гр. захар;
- 100 мл. портокалов сок;
- 1 с. л. коняк;
- кората на ½ портокал (настъргана);
- 1 ванилия;
- 160 гр. шоколад (52 % какао);
- 250 мл. течна животинска сметана (над 30 % масленост, студена);
- 1 с. л. пудра захар.
*мерки и количества
Начин на приготвяне:
Разбиваме белтъците със захарта и портокаловия сок до твърд сняг. Добавяме с разбъркване разбития жълтък с олиото.
Смесваме и разбъркваме отделно смесват смлените орехи, брашното, какаото, солта, портокаловата кора и ванилията и към тях прибавяме по малко белтъчната смес.
Получената смес разпределяме в покрита с хартия за печене форма и печем във фурната на 180 градуса за половин час, до златисто.
Приготвяме крема, като смесваме портокаловия сок и коняка и варим на слаб огън, докато намалее до 50 мл. След това смесваме с портокаловата кората и ванилията.
Разбиваме жълтъците и яйцето със захарта на водна баня за няколко минути. Добавяме портокаловата смес. Отнемаме от огъня и добавяме начупения шоколад и бъркаме, докато се разтвори.
Смесваме сметаната с пудрата захар и разбиваме добре до твърда пяна и добавяме по малко към шоколадовата смес.
Нанасяме муса по блата и прибираме в хладилника за няколко часа.
Слагаме малко захар (1 к. ч.) и вода (2 с. л.) в съд с незалепващо покритие и загряваме, на слаб огън. Когато се образува карамела добавяме резенчетата портокал. Изваждаме и оставяме да изстинат и украсяваме тортата.