Ако в менюто Ви не присъстват тиквените семнки, време е да ги включите.
Родината на тиквата е Америка. Там археолозите са открили останки от селектирани тиквени семки от 9000-4000 г. пр. Хр.
Тиквени семки съдържат големи количества минерали, мед, желязо, манган, магнезий, селен и фосфор. Богати са на витамини – A, C, E, K и B. Съдържат голямо количество цинк (особено в обелката), който помага в борбата с предотвратяването на остеопорозата. Богатото съдържание на протеини спомага за намаляването възпаленията свързани с артрита.Те са едни от най-богатите източници на белтъчини.
Доказано е, че тиквените семките предотвратяват образуването на камъни в бъбреците, облекчават уринирането и са много подходящи за всички, които са изложени на риск от развитие на рак на простатата.
Народната медицина гледа на тях като на естествено средство за борба с тения и много други паразити. Тиквените семки и продукти, които са направени от него са ценни заради антимикробните си свойства, особено против гъбички и вируси. Срещу глисти се препоръчва на гладно да се приемат смесени с мед (50-100 гр. семки и 1 с. л. мед) или редовно да се консумират по малко.
Тиквените семки стимулират кръвоносната, храносмилателната, репродуктивната, опорно-двигателната система и подпомагат доброто зрение. Успокояват значително съня и понижават депресията. Регулират нивата на инсулин.
Съдържащите се в тиквените семки полезни вещества подхранват мозъка и стимулират функциите му. Препоръчват се при усилена умствена дейност по време на обучение. Особено полезни са и за хората от третата възраст.
Тиквените семки са богати на Омега-3 мастни киселини с изявено противовъзпалително действие. Доказано поддържат здравето на сърцето и понижават кръвното налягане.
Маслото от тиквените семки има жлъчогонно и слабително действие. Препоръчва се при жлъчнокаменна болест, за нормализиране състава на жлъчния сок и обмяната на веществата, при цироза и честа употреба на алкохол. Действа благотворно при лечение на суха кашлица, възпалителни процеси в белия дроб и дихателните пътища, при стоматит и парадонтоза.
Облекчават значително болките и паренето при цистит.
Консумацията на тиквени семки се препоръчва за профилактиката срещу атеросклероза.
Народната медицина предписва маслото да се нанася върху кожни дерматити, екземи, псориазис, както и при изгаряне и като цяло за бързото възстановяване на кожата.
Тиквените семки могат да се консумират както сурови, така и печени. Пекат се на 75 градуса за 15-20 минути. Не трябва да се оставят за по-дълго или на по-висока температура, за да се промени в структурата на мазнините.
Суровите тиквени семки са богат източник на протеини и фибри, които създават усещане за ситос и затова са много подходящи при диети. С тях може да се приготвят вкусни закуски.
Всеки който си купува пакетирани тиквени семки, трябва да следи дали опаковката е затворена добре. Ако се продават в насипно състояние, трябва да се увери, че няма следи от насекоми или мухъл. Трябва да се съхраняват в херметически затворени съдове.