Босилекът е широко разпространен в Азия. Отглежда се като декоративно растение и подправка, главно в южните райони на България. Използвама е надземна част, около 20 см. от върха, без одървенелите долни части на стъблото. Бере се по време на цъфтежа, юли – август и се суши на сянка или в сушилня. Срокът на годност е 2 г. /цяла билка/ или 1 г. и 6 мес.. /нарязана/.
Има противовъзпалително, противоспазматично, болкоуспокояващо, апетитовъзбуждащо, потогонно и др.
Употребява се за възбуждане на апетита, за лечение на хронични колити, гастрити, кашлица и бронхиална астма. Прилага се и при възпаление на пикочните пътища и на простатата, зъбобол, хрема, ангина.
Успешно сваля температурата благодарение на антисептичните си свойства. Гаргарата с топла вода и малко босилек помога при болки в гърлото. Босилекът понижава холестерола и е много полезен за сърцето и може да предотврати дори инфаркт.
За добро здраве добре е да се дъвчат редовно листенца от босилек, тъй като с антисептичното си действие той предпазва тялото от последствията на стреса и депресията. Лекува афти,инфекции в устата, болни венци и др. . Действа благотворно на бъбреците, помага при камъни в бъбреците.
При ужилвания и ухапания от насекоми се препоръчва местата да се намажат със сок от босилек.
Високото съдържание на витамин А помага при зрителни увреждания.
Чаят от босилек се прави като 1 ч. л. сух босилек се поставя в 1 ч. ч. вряла вода. Оставя се да се запари 10 -15 минути и след това се прецежда.