От: Силва Антонова
Необходими продукти:
- 300 гр. ориз „Арборио“;
- 1 гл. лук;
- 3 скл. чесън;
- 1 гл. фенел (див копър);
- 200 мл. бяло вино;
- 120 мл. топъл зеленчуков бульон;
- 1 шепа печени кедрови ядки;
- олио.
*мерки и количества
Начин на приготвяне:
В тиган с 3 – 4 с. л. олио задушаваме лука и чесъна нарязани ситно, добавяме наситнения фенел, разбъркваме и изсипваме ориза. Бъркаме го 1 – 2 мин. и изсипваме виното. Постоянно бъркаме да се изпари алкохола и започваме да прибавяме от топлия бульон по 1 черпак, постоянно бъркаме. Оризът трябва да поема бульона с бъркане, при триене на зрънцата оризът си отделя нишестето, а това е целта на бъркането.
Прибавяме друг черпак и така до готовност на ориза. Оризът трябва да бъде сочен.
Аз използвам лично консервиран зеленчуков микс във фризера , който изваждам, оставям малко да се отпусне, но не да се размрази напълно.
В тиган сипвам 2 – 3 с. л. олио да загрее и прибавям зеленчуците. Обработвам ги в тигана без капак, докато се изпари течността, но те остават хрупкави. Прибавям ги към ориза и сме готови с ризотото.
Може да използвате пресни зеленчуци, може да го направите само с 1 ч. ч. грах или зелен фасул. Сервирате ястието с кедрови ядки.
Когато не сме в пост сервираме с чедър или козе сирене.