Talkuvam.bg

Малки и пухкави козуначени кифлички

Малки и пухкави козуначени кифлички

От: Павел


Необходими продукти:

  • около 600 гр.  брашно (пресято);
  • ½ кубче прясна мая;
  • 2/3-1 ч. ч. захар;
  • 3 яйца;
  • 1 щипка сол;
  • 2/3 ч. ч. мазнина (разтопена мас и олио, 1:1);
  • 2/3 ч. ч. прясно мляко;
  • кора от 1 лимон (настъргана);
  • 1 ванилия.
За плънката:
  • 2-3 с. л. ром (коняк);
  • около 1 шепа стафиди;
  • локум на малки парченца;
  • течен шоколад.
За намазване:
  • 1 жълтък;
  • захарен сироп (вода и захар);
  • захар за поръсване.
*мерки и количества

Начин на приготвяне:

Продуктите трябва да бъдат на стайна температура.

Разтваряме маята в малко подсладено със захарта прясно мляко и оставяме да се активира (шупне). Накисваме стафидите в рома.

Смесваме брашното с маята и разбърквайки добавяме солта, прясното мляко, яйцата и половината от мазнината. Накрая добавяме лимонената кора и ванилията и по малко захарта. Омесваме меко тесто и към него месейки прибавяме на 2-3 пъти останалата мазнина. Покриваме го и оставяме да втаса на топло, докато удвои размера си (около 45 минути).

Леко премесваме и разточваме на кора. Нарязваме я по диаметрите на дълги триъгълници. Поставяме по късата страна от плънка по избор (може и без нея) и навиваме на кифлички. Подреждаме в покрита с хартия за печене тава и оставяме да втасат на топло. Намазваме със смес от жълтъка и малко вода или прясно мляко.

Печем във фурната на 170 градуса. След 20-на минути покриваме с фолио (не плътно, колкото да не се нагрява пряко отгоре) и печем до готовност. По преценка може да открием по време на печенето. Печем около 45 минути.

Изваждаме и намазваме със захарен сироп и поръсваме със захар.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Вижте още ...