От: Рецептите на Баба – Вкусът от детството
Необходими продукти:
- шипки (намачкани);
- вода (преварена);
- оцетна гъба или оцет по желание;
- царевични зърна по желание;
- захар или мед по желание.
Необходими материали:
- буркани (съизмерими с количеството шипки);
- марля и цедка (неметална).
*мерки и количества
Начин на приготвяне:
Намачкваме леко шипките, за да се пукнат. Напълваме в буркани (туба) и покриваме с 3-4 см. вода. Всичко това не трябва да напъвала буркана до горе, а трябва да остане малко свободно място. Затваряме с капачка, но не плътно, за да може да излиза въздуха или покриваме с тензух.
Оставяме на топло и тъмно място да ферментират и периодично разбъркваме. Готови са, когато плодът падне на дъното (около 1 месец).
Прецеждаме с неметална цедка и марля и оставяме по същия начин да ферментира втори път (за около 6 месеца). След това имаме готов шипков оцет, който прецеждаме.
За да ускорим процеса на първата ферментация, може да добавим и малко захар или мед (на 3-литров буркан – 2-3 с. л. или 1-2 с. л. мед). Ние не прибавяме, нито захар, нито мед.
При втората ферментация (за да ускорим процеса) може да добавим и малко стар оцет (около 30 мл. на 3-литров буркан) или стара оцетна гъба. Може да пуснем и няколко зрънца царевица. Ние добавяме само оцетна гъба от миналата година.
Дори да не сме поставили нищо допълнително освен ябълки и вода, при втората ферментация се образува оцетна гъба. Отделяме я, поставяме я в бурканче и съхраняваме в хладилника, за да я използваме за следващия домашен оцет.
Този домашен шипков оцет е лесен за приготвяне и има много ценни качества.