От: Рецептите на Баба – Вкусът от детството
Необходими продукти:
- 400 гр. брашно (пресято);
- 1/2 кубче прясна мая (1 пакетче суха);
- 1 ч. л. захар;
- 1 с. л. сол (равна);
- 1 с. л. олио;
- 240 мл. леко затоплена вода (за меко тесто).
*мерки и количества
Начин на приготвяне:
Разтваряме захарта в около 80 мл. топла вода. Когато леко се охлади, добавяме маята, разбъркваме добре и за да ускорим още процеса на шупване, може да добавим 1 с. л. брашно. Оставяме да шупне ((3-5 минути).
Смесваме брашното с маята и солта и разбъркваме. По малко добавяме от водата, като в началото бъркаме с дървена бъркалка, а след това месим с ръце. Трябва да получим меко и хомогенно тесто. Покриваме и оставяме да втаса на топло за около 45-50 минути.
Оформяме хляба и го поставяме в тава, покрита с хартия за печене. Отгоре поръсваме с малко брашно с помощта на цедка и правим 2-3 леки разреза. Покриваме с кърпа и оставяме да втаса за около 40 минути.
Печем в загрята фурната на 180 градуса до готовност. (Предварително на дъното на фурната поставяме метална чинийка или тавичка с вода, за да поддържа влажността.) Готовият хляб изкарваме върху решетка, за да не се навлажни отдолу.
Много мек и пухкав хляб, който има разкошна коричка и вкус на хляба от фурните от едно време.
За любознателните: Маята разтваряме в подсладена вода само, за да сме сигурни, че дрождите в нея са живи (че не е с преминал срок на годност и е съхранявана правилно). Водата, в която я разтваряме, трябва да е до 42 градуса, след тези градуси дрождите започват да умират. Както и втасването на тестото трябва да става до тази температура, по същите причини. Леката температура ускорява размножаването на дрождите и процеса на шупването на маята, а след това и на втасването на тестото. Малкото захар (но не много) и брашно също ускоряват този процес.