От: Веселка Станоева
Необходими продукти:
- 400 мл. прясно мляко;
- 2 яйца (оставям 1 белтък за намазване);
- 1 с. л. сол;
- 1 с. л. захар (с връх);
- ½ кубче мая половин;
- 2 с. л. олио;
- 700 гр. брашно;
- 50 гр. масло за намазване;
- сирене;
- шарена сол;
- мащерка;
- сусам за поръсване.
*мерки и количества
Начин на приготвяне:
Захарта с около 50 мл. мляко, 1 с. л. брашно и маята се разбиват и оставяте за кратко да шупне.
Яйцето, жълтъка и млякото разбивам с олиото и солта, прибавям към брашното, прибавям и маята. Замесва се приятно меко тесто. Втасва. (Месенето и основното втасване стават и в машина за хляб.)
Оформяте по желание, (в случая аз разделих тестото на 2 топки, от които едната е по-голяма. Нея разпънах в правоъгълна форма, в единия край поставих малко сирене, в другия край направих прорези с ножа и навих на руло.
Другата част от тестото по същия начин, но без прорези навих на руло и нарязах, като обръщах като пънчета. В средата оформих роза. Намазвам с маслото и подправките.
Втасва в тавата отново (която е добре намазнена и набрашнена).
Преди да сложа във фурната намазвам с белтък и поръсвам сусам.
Пека на по-долно ниво на 160градуса около 40мин.











