От: Нушка Цачева
Необходими продукти:
- 5 бр. яйца (домашни) ;
- 2 ч.ч. захар;
- 3 ч.ч. брашно (пресято);
- 1 ч.ч. олио непълна (зехтин);
- 1 ч.ч. топла вода (200 мл.);
- 1 бакпулвер;
- 2 ванилии;
- щипка сода;
- щипка сол;
- 1 с.л. какао (за оцветяване);
- орехови ядки (по желание).
*мерки и количества
Начин на приготвяне:
Белтъците и жълтъците се разделят. Първо белтъците се разбиват се с 1 ч. захар.
Отделно при непрекъснато бъркане към жълтъците се добавя другата чаша със захарта. Постепенно се добавят олиото и топлата вода. Прибавят се 2 ч.ч. брашно, бакпулверът, содата, ванилията и солта. Отново се разбива и се добавя белтъчният крем като се разбърква внимателно с лъжица .
Отделя се 1 чаша от тази хомогенна смес за оцветяване с какаото, а към останалата смес се прибавя и третата чаша брашно.
В намаслена форма се изсипва част от жълтата смес, а после – от другата.
Поставя се на долната решетка на фурната и се пече само на долен реотан при загрята фурна на 200 градуса за около 30 минути. .След това се намалява на 150 градуса за 20 минути.
Последните 10 минути се изключва долният и се включва горният реотан. (С клечка се проверява дали се е изпекъл.)
Като изстине се поръсва с пудра захар.











