От: Стойка Бонова
Необходими продукти:
- 1 кг. брашно (пресято);
- 1 кубче мая;
- 1 с. л. захар;
- 1 ч. ч. прясно мляко;
- 500 гр. кисело мляко;
- 1 с. л. сол;
- 3 яйца (1-ят жълтък за намазване);
- олио.
За намазване:
- 2-3 с. л. олио;
- щипка захар;
- сусам за поръсване.
*мерки и количества
Начин на приготвяне:
Разтваряме маята в малко подсладеното със захарта прясно мляко и поставяме малко брашно. Оставяме да шупне за 10 минути.
Оформяме в брашното кладенче и в него изсипваме киселото мляко, солта, малко олио, яйцата и шупналата мая. Омесваме меко и нелепнещо тесто, разделяме на 2 топки, покриваме и оставяме да втасат.
Всяка топка разточваме на правоъгълна кора с дебелина 3-5 мм. и намазваме с олио. Нарязваме на успоредни ленти без да стигаме до края в двата края. Навиваме на руло и поставяме последователно завивайки ги на охлюв в намаслена тава. Оформената питка оставяме да втаса за 30 минути. След това намазваме със смес от жълтъка, малко олио и щипка захар и поръсваме със сусам.
Печем във фурната на 200 градуса за 30 минути.











