От: Стефка Дачева
Необходими продукти:
- 1 ч. ч. вода;
- 1/2 ч. ч. олио;
- 1 ч. ч. брашно;
- 3 бр. яйца.
За крема:
- 1 л. прясно мляко;
- 6 бр. яйца;
- 7 с. л. захар;
- 7 с. л. брашно (царевично нишесте);
- 2 ванилии;
- 50 гр. краве масло.
*мерки и количества
Начин на приготвяне:
Завираме на котлона водата и олиото. Изсипвам брашното наведнъж във врящата смес и бъркаме енергично сместа докато стане на топка и стените на съда започнат да побелеват. Оставаме сместа малко да поизстине и прибавяме 1 яйце бъркаме докато стане гладка смес. По същия начин продължаваме със следващите 2 яйца.
С помощта на 2 ч. л. образуваме топчици и ги нареждам е ненамазана тава на разстояние едно от друго.
Печем на 200 градуса за 30-35 минути без да се отваря фурната.
Млякото за крема се слага да заври. Жълтъците се разбиват със захарта и се налива 50 мл. отделено предварително затоплено прясно мляко и се прибавя пресятото брашно. Сместа се прибавя към заврялото мляко и се разбърква само в една посока.
Докато сместа клокне и се сгъсти, белтъците се разбиват с 1 щипка сол на сняг и се прибавят към крема. Овкусява се с ванилията и се прибавя кравето масло. С помощта на ножче правя разрез в страни и напълвам с крем. Отгоре поръсвам с разтопен шоколад.