От: Валентина Хинкова
Необходими продукти:
- 1-1,2 кг. сини сливи (почистени и обелени);
- 1 ч. л. лимонтузу на 1 кг. плод;
- 1-2 листа индрише (ванилия).
За сиропа:
- 1 кг. захар;
- 1 ч. ч. вода.
*мерки и количества
Начин на приготвяне:
Измиваме сливите, обелваме ги и изваждаме костилките. По желание, за да ги обелим по-лесно ги потапяме във вряща вода с малко растителна пепел вътре или малко натриев карбонат. Веднага изваждаме и охлаждане със студена вода. След обелването плодовете съхраняваме до варенето в 0,5%-ов разтвор на лимонена киселина (винена киселина).
Обелените плодове изваждаме от подкиселената вода и потапяме във варна вода (500 гр. гасена вар на 5 л. вода), в която престояват 1-1 ½ часа. След това ги измиваме с вода и отцеждаме.
Смесваме сливите с водата и захарта и варим на силен огън, като разбъркваме и отделяме пяната. Когато се сгъсти, добавяме лимонтузуто и листата индрише и след 3-4 минути сваляме от огъня.
Готовото сладко разливаме в затоплени сухи буркани, затваряме, обръщаме на капачка и съхраняваме в сухо и хладно помещение.