От: Рецептите на Баба – Вкусът от детството
Необходими продукти:
За саламурата:
- сол (на всеки 10 л. вода – по 400 гр. сол);
- вода (изворна или преварена).
*мерки и количества
Начин на приготвяне:
Киселото зеле приготвяме когато времето захладнее (късно през есента). Обикновено това са дните около и малко след Димитровден (26 октомври). Важно е също да не са започнали големите студове.
Избираме здрави зелки, без гнилости. Отделяме горните листа, почистваме зелките и ги измиваме. На всяка зелка от страната на кочана правим по два дълбоки разреза на кръст.
Напълваме зелките плътно в бидона, с кочаните нагоре. В бидона наливаме саламура до горе.
Приготвяме саламурата, като разтваряме по 400 гр. сол на всеки 10 л. вода (1 л. вода – 40 гр. сол или казано още 4 %-тен разтвор на сол)).
Притискаме зелето с тежест и затваряме бидона с капак. След няколко дни може да добавим 1 цветна зелка за цвят.
През следващите 10 дни е много важно да претакваме течността всеки ден. След тези дни, претакваме периодично.
По желание претакаме по следните два начина: 1) Наливаме вода от кранчето, което се намира в долната част на бидона и веднага я изсипваме отгоре или 2) В бидона вкарваме единия край на тънък маркуч (трябва да достигне дъното на бидона.) Другия край оставяме извън бидона и през външния му край всмукваме въздуха, който се намира в него. Спираме, когато потече течността през него. Напълваме течността в подходящ съд (тенджера) и веднага я изсипваме обратно в бидона. Повтаряме това няколко пъти.
Когато зелето стане кисело, добавяме в бидона синап ( за 50-60 литров бидон – 10 гр. синап). Синапа може да заменим с парче хрян.
Бидона с кисело зеле съхраняваме на хладно място. Така издържа до затоплянето на времето през пролетта.
След това, ако е останало още зеле може да го приберем в хладилника или да го напълним в буркани, да добавим малко от саламурата, да ги затворим с капачки и да ги варим няколко минути и ще имаме кисело зеле до новата партида.