От: Рецептите на Баба – Вкусът от детството
Необходими продукти:
- плодове (сини сливи, ябълки, смокини; по избор; смес);
- захар (според сладостта на плода);
- около 1 ½ ч. ч. вода;
- по 20-30 гр. пектин за 1 кг. плод (по желание).
*мерки и количества
Начин на приготвяне:
Почистваме плодовете (отделяме костилки и семеенни части) и ги нарязваме. Засипваме ги със захар. Количеството на захарта зависи от сладостта на плодовете. Едно време за пестила не са добавяли захар, бил е съвсем натурален продукт.
Оставяме да престоят 12 часа, за да отпуснат сока си.
Ако отделеният сок е малко, добавяме вода (за да не загори). Варим плодовете, докато омекнат. Сваляме ги от огъня и ги смиламе или пасираме. Някога са ги претривали през решетка или едро сито.
Връщаме кашата на котлон (фурната). По желание може да добавим пектин за по-лесно сгъстяване. Варим, докато мармаладът се сгъсти, като периодично го разбъркваме.
Сваляме мармалада от огъня.
За обикновения мармалад: насипваме мармалада в сухи буркани, затваряме ги с капачки и 1) ако е още топъл, само обръщаме бурканите и ги оставяме така, докато изстинат; 2) ако мармаладът е изстинал, ги варим 2-3 минути (само за капачката).
За пестила: Гъстото пюре изсипваме в плоски съдове (покрити с хартия за печене. Някога сушенето е ставало на проветриво и слънчево място. Сега го сушим във фурната на 80-90 градуса (с вентилатор).
Пестилът е готов, когато стане еластичен и може да се повдига без да му се нарушава целостта.
Готовият пестил навиваме на рула и съхраняваме на хладно и проветриво място.
Пестилът нашите баби и дядовци са приготвяли в пика на зреенето на плодовете и така са си осигурявали вкусна и полезна храна през зимата.
За мармалада в калъп: Сместа, която сваляме от огъня, трябва да е по-гъста, трябва да може да се загребва на пластове и да не се разтича, а да пада. Веднага го насипваме в намазнени малки или по-големи форми (може да са застлани с хартия за печене) и го оставяме да стегне.