Кориандърът е едногодишно тревисто растение, което от областта на Средиземноморието и Югозападна Европа.
Използва се широко като подправка в средиземноморската, индийската, латиноамериканската и близко- и далекоизточната кухня. Всички части на растението могат да се ядат, но пресните листа и сушените семена се използват най-често в кухнята.
Пресните листа са необходима съставка в много азиатски и мексикански сосове и зеленчукови пюрета. Поставя се в края на готвенето. Използва се за приготвянето на мексиканското гуакамоле. [Виж повече]
Натрошените семена имат лимонов вкус. Обикновено се сушат, но могат да се ядат и зелени. Смлените семена от кориандър са важна съставка на кърито, в марината за дивеч, в зеленчуци по гръцки.
В европейската кухня се използва за маринати в съчетание с дафинов лист, бахар и карамфил. При овнешко месо се използва за рецепти, при които се комбинира с лук, черен пипер, чесън, риган. Използва се при приготвянето на супи и салати, картофи, риба, панировка за риба, дивеч.
Кориандър е много ефикасен против махмурлук. Кориандърът премахва миризмата на алкохол. Смята се , че ако в края на пиенето се сдъвчат няколко зърна накиснати във вино премахват махмурлука на сутринта.
Използва се при старо месо, но не е препоръчително да се използва такова месо.
Многобройни са и неговите лечебни свойства. Антибактериалното му действие помага при лекуване на салмонела. Освен това помага при диабет, акне, усилва перисталтиката на червата, подпомага на дихателната система при простуда. Има охлаждащ ефект.