Босилекът е известен с името „царска билка“, заради многото му полезни качества. Родината му е Азия.Той е едногодишно тревисто растение с голо четириръбесто стъбло. Отглежда се като декоративно растение и подправка, главно в южните райони на България.
Използва се цъфтящата надземна част, около 20 см. от върха. Бере се по време на цъфтежа, юли – август и се суши на сянка или в сушилня. Предпочита се предимно пресен.
Използва се в сосове, супи, зеленчукови блюда, подходящ е за боб, грах, зелен фасул, спанак, кисело зеле и за месни ястия.
Добавя се в ястия с варена и задушена риба, салата от кисели и пресни краставички, марината за дивеч, салата с домати, свински пържоли и много други. Придава пикантен аромат на чорби с картофи и особено с лук.
Босилекът се използва при производството на кетчуп, сосове, заливки и др.
Босилекът добре се съчетава с други подправки. В смес с розмарин той придобива аромат на черен пипер, с чубрицата засилва характера на ястието. Оригинално се съчетава с майоран, магданоз, кориандър, мента и естрагон.
Босилекът е известен със силното си антисептично, болкоуспокояващо, противовъзпалително и леко възбуждащо действие. С него се лекуват инфекциозни и възпалителни процеси на пикочно-половите и дихателни пътища. Използва се при умора, спазми и подуване на стомаха, за възбужда на апетита. Билката се прилага при заболявания на устната кухина, при хроничен гастрит, колит, цистит, уретрит. Помага при лечение на хроничен бронхит с кашлица и укрепва сърдечната дейност.
Ето една рецепта за песто от босилек: 200 гр. листа от босилек се смесват с 2 ч. ч. зехтин, 50 гр. печени ядки, 200 гр. настъргано сирене и сол на вкус. По желание може да се добави и настърган чесън.
Pingback: Патладжани на фурна | Рецептите на баба